Naujiena

Žemės dieną minint

2022 03 18

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Kovo 20 dieną pasaulyje minima Žemės diena. Tai proga prisiminti, kad gyvename planetoje, už kurios dabartį ir ateitį esame atsakingi mes patys. Simboliška – su šia proga sutampa Kalėdų miško sodinimo laikas. Akcija išsprendė problemą, nes gyventojai anksčiau neturėjo legalios vietos sodinti po švenčių išsaugotas eglutes. Kiekvienas pasodintas medis yra geras darbas gamtai.

Norime pasidžiaugti, prisiminti, kas naujo Vilniaus miesto parkuose įvyko per metus nuo praeitos Žemės dienos.

Turbūt reikšmingiausias metų įvykis buvo vasarą po rekonstrukcijos atidarytas Reformatų parkas. Šiandien teritorija primena oazę, pilną įvairiausių augalų. Šis pavasaris parke ypatingas, nes laukiama, stebima, kaip naujai pasodinti augalai peržiemojo. Be jokios abejonės, pavasarį atsiras vietų, kurios reikalaus sodininko priežiūros. Tikimės, jog gerai peržiemoję augalai jau šį pavasarį gausiai pražys, o vasarą vešliai sužels.

Savo lankytoją surado Neries senvagės parkas. Urbanizuotoje teritorijoje naujai atrasti reliktiniai ledynmetį primenantys ežerėliai labai malonūs. Teritorijoje gausu žmonių. Sakome, parką pavyko įveiklinti. Teritorijoje dera natūrali gamta ir miesto patogumai. Infrastruktūrai parinktos natūralios medžiagos – medis ir akmuo, darniai dera prie vandens.

Šiais metais mūsų prižiūrimoje teritorijoje pagaliau pašalinta Petro Cvirkos skulptūra. Monumentas buvo nulietas siekiant išaukštinti asmens darbus, susijusius su kolaboravimu okupacinei valdžiai. Prieš nukėlimą vyko daug įvairių svarstymų, tačiau po atliktų darbų, pasirodo, niekas skulptūros nepasigenda. Skveras pasidarė jaukesnis. Matyt Cvirkai ten tikrai buvo ne vieta.

Vilniaus miesto parkai išsiplėtė. Per metus įstaigai buvo patikėta prižiūrėti naujas teritorijas Naujininkuose, Žirmūnuose, Pavilionyse ir Pilaitėje. Dauguma plotų labai gamtiški, mažai pritaikyti lankymui. Miestui plečiantis išskiriamos vietos ne tik statybų aikštelėms, bet ir parkams.

Naujininkuose atliktas pirmas pievų šienavimas. Teritorija kalvota, apžėlusi giraitėmis, gausu žydinčių ir vaisius duodančių augalų: gudobelių ir erškėtrožių. Šiuo metu tiriama ir svarstoma, kur vertėtų vesti pėsčiųjų takus. Teritorijos pakraštyje, prie žaidimų aikštelės, šiemet išgenėtas senas sodas. Laukiame gausaus žydėjimo ir didelio obuolių derliaus.

Žirmūnų parke žiemos pabaigoje atlikti įvairūs medžių priežiūros darbai: genėjimai, pavojingų šakų šalinimas, krūmų atranka. Kuriamame parke ypač daug lūžusių blindžių. Medžius, kurie pažeisti nepataisomai, planuojame pašalinti. Teritorijoje išbandyta šakų pynimo į tvoreles technika. Sprendimas ne tik estetiškas, bet ir labai patogus – nebereikia iš parko vežti šakų.

Pavilionių parke sprendžiama, kuria linkme eiti, kaip suderinti gamtos ir žmogaus poreikius. Jaunuolynas labai turtingas rūšių įvairove, ypač džiugina vešlūs putinai.

Pilaitėje esančiame Varnės parke laiką leisti jau yra įpratusi vietos bendruomenė. Teritorijoje yra pastatyta pavėsinė, suolai, pasodintas sodas. Teritorijos prijungimas prie Vilniaus miesto parkų nuramino vietos gyventojus.

Bendrai Vilniaus parkų miškuose tęsiami vėjovartų tvarkymo darbai, šakos renkamos ir kraunamos į krūvas. Kaip visada, stebima medžių sveikata, siekiama laiku pastebėti galimus medžių kenkėjus.

Vilniaus miesto parkų kolektyvas linki Jums gražiai paminėti Žemės dieną.