Naujiena

Susitikimas Žirmūnų parke

2021 10 28

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Šių metų rudenį VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ savo atsakomybėn perėmė Žirmūnų parko teritorijos priežiūrą. Vietovė plati ir vaizdinga. Teritorija prasideda nuo Emilijos Pliaterytės mokyklos, tęsiasi į pietus palei Nerį apimdama Žirmūnų paplūdimį. Į teritoriją patenka visas prižiūrimų želdinių plotas su neseniai pasodinta sidabrinių klevų alėja, pėsčiųjų taku, suoleliais ir kita infrastruktūra. 

2021 m. spalio 28 d. šalia gelbėtojų stoties įvyko VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ inicijuotas susitikimas su Žirmūnų seniūnijos atstovais, bendruomenių lyderiais ir kitomis suinteresuotomis pusėmis. Susirinkimo tikslas – kartu apžiūrėti teritoriją, įvertinti vietovės tvarkytinus objektus. Mums, įstaigos pusei, buvo svarbiausia išgirsti bendruomenės lūkesčius ir pasitikrinti, ar mūsų ir seniūnijos požiūris į teritorijos tvarkymą sutampa. 

Pietinė teritorijos dalis yra kokybiškai sutvarkyta, apželdinta, čia reguliariai pjaunama žolė. Žirmūnų paplūdimys ir jo prieigos pavyzdinės dėl gelbėtojų stotyje nuolat budinčių žmonių rūpesčio. 

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ daugiausiai savo dėmesio skirs šiaurinei teritorijos daliai nuo mokyklos iki Kareivių gatvės. Iki šiol pagrindinį teritorijos vaizdą formavo gamta. Artimiausiu metu tai turėtų pasikeisti. Manome, jog įdėję sąlyginai nedaug išteklių, apleistą gamtos kampelį galima pritaikyti žmogaus poreikiams. Apie teritorijos tvarkymo galimybes bendruomenei pasakojo įstaigos direktorius, kraštovaizdžio architektė, arboristas, miškininkas, sodininkas. 

Pagrindiniai planuojami darbai – apleistų pievų šienavimas, smulkių menkaverčių krūmų ir medžių šalinimas. Arti mokyklos auga raudonųjų ąžuolų giraitė. Specialistų nuomone, būtina jaunuolyną ugdyti, paretinti, kad besiformuojantis miškas pasirodytų gražiausiomis savo formomis. Iš stambių medžių planuojamas tik invazinių uosialapių klevų šalinimas palei Nerį, arčiausiai dviračio tako. Bendruomenės teigimu, medžiai dažnai lūžta, krenta ant tako. Parko vizija ateičiai – uosialapynus naikinti ir jų vietoje sodinti juodalksnius. Remigijus Samuilevičius, Žirmūnų Tuskulėnų bendruomenės pirmininkas, pastebėjo, kad Neries pakrantėse yra mėgėjų kūrenti laužus. Bendrai, apleistos vietos traukia įtartinus asmenis. Parkų atstovų patirtis rodo, kad pradedant tvarkyti teritorijas, žmonių, lankančių vietovę, kontingentas pasikeičia į gerąją pusę. 

Neabejotinai vertingiausias vietovės medis yra šalia Neries augantis ąžuolas. Arboristo Renaldo Žilinsko teigimu, jam ne mažiau 200 metų. Medžio laja plati, taisyklingos formos, nėra šviežių pažaidų. Augalo kamienas išduoda, kad jame esama grybo. Įvairiose vietose pastebimos šlapiuojančios žaizdos. „Medis viduje yra kiauras“, - teigia arboristas. Bet čia nėra nieko ypatingo. Gamtinę brandą pasiekę medžiai senoliai dažniausiai savyje turi drevių. 

Seniūnijos ir bendruomenių atstovų pastabas ir pageidavimus išklausėme. Pagal galimybes ir poreikį jas įgyvendinsime. Parkų atstovai džiaugiasi dėl bendruomenės parodyto pasitikėjimo. Dar šį rudenį prasidės šiaurinės teritorijos dalies priežiūros darbai.