Naujiena

Sapiegų parko žaliasis paveldas

2024 01 25

2023 metais Asociacija Antakalniečių bendruomenė vykdė visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Antakalniečių bendruomenės 2023 metų aplinkosauginio švietimo programa“. Vykdant projektą visuomenei buvo parengti Sapiegų parko aprašymai.  

Per kelis šimtus Sapiegų parko gyvavimo metų jame susiklostė savita ekosistema su gana didele retų, saugotinų rūšių įvairove palyginti labai nedidelėje miesto teritorijoje. Parke aptiktos Lietuvoje ir / arba Europoje saugomos gyvūnų rūšys arba jų veiklos pėdsakai: niūriaspalvis auksavabalis (Osmoderma barnabita), rudasis nakviša (Nyctalus noctula), vėlyvasis šikšnys (Eptesicus serotinus), šiaurinis šikšnys (Eptesicus nilssonii), mažasis nakviša (Nyctalus leisleri), dvispalvis plikšnys (Vespertilio murinus), klykuolė (Bucephala clangula), žalioji meleta (Picus viridis), kerpė Parmelina tiliacea, ir kitos. Parko želdiniai vertintini kaip šių rūšių buveinė — jų gyvenamoji terpė ir prieglobstis. Brandžių, ypač drevėtų medžių ir apskritai ekologinės pusiausvyros išsaugojimas yra joms gyvybiškai svarbus. Senieji medžiai yra ne tik gamtinės, bet ir kultūrinės parko vertės pagrindas.  Jie leidžia mums tiesiogiai prisiliesti prie įvairių epochų palikimo, pajausti ir suvokti šios vietos dvasią, amžių, gyvybę, tvarumą ir trapumą. Žaliasis Sapiegų parko paveldas pristatomas per 20 vertingų gamtinių (tuo pačiu ir kultūrinių) objektų – šio parko senbuvių.

Informaciją apie Sapiegų parko žaliąjį paveldą parengė arboristas-ekologas Algis Davenis ir istorikas, menotyrininkas dr. Dainius Labeckis.

Daugiau informacijos ir Sapiegų parko aprašymai http://www.antakalnieciai.lt/sapiegu-parko-zaliasis-paveldas/