Naujiena

Rudeninė parkų priežiūra

2022 10 10

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ kraštovaizdžio architektė-ekologė Vaiva Marozienė

Svarbiausias elementas medžiui yra jo paties lapai. Vegetacijos periode lapai gamina maistą, tiesiogiai prisideda prie deguonies gamybos, oro taršos mažinimo, garso mažinimo, visų reikšmingiausių procesų pačiame medyje vyksmo. Atėjus rudeniui, lapai, surinkę visas nereikalingas medžiagas medžiui, nustoja funkcionuoti ir pradeda irti, tuomet ir pradeda keisti spalvą bei kristi žemyn. Prasideda antras, kitoks, bet taip pat labai svarbus etapas – lapų irimas ant žemės. Ir tai ypač svarbus procesas, nes būtent lapai, kurie yra skaidomi skaidytojų, tampa sėkmės garantas, kad medis turėtų pakankamai maisto medžiagų, sėkmingai sukauptų maisto medžiagas žiemai ir sulauktų pavasario.

Didelė visuomenės dalis baiminasi, kad nesugrėbtuose lapuose peržiemoja kenkėjai bei grybinės ar bakterinės ligos. Dalis tiesos tame yra, tačiau lygiai taip, kaip žiemoja kenkėjai, taip žiemoja ir geri organizmai, kurių tarpe atsiranda ir natūralių priešų kenkėjams. Mes patys turime suteikti galimybes tokioms sąlygoms formuotis.

Tačiau miestas yra daugiafunkcinis organizmas, kuriame visi miesto ekosistemos dalyviai privalo jaustis patogiai ir gerai. Todėl labai intensyviai galvojamos strategijos, kur gi lapus surinkti, o kur juos palikti. Lapus būtinai reikia surinkti nuo pėsčiųjų takų, dviračių takų bei gatvių – dėl saugumo. Nugrėbti nuo žaliųjų plotų, kur vegetacijos sezono metu yra šienaujama ir norima gražios pievutės, nes lapai šiek tiek neigiamai veikia gražios žolytės vaizdą, tačiau pokrūmių išvalyti nuo lapų tikrai nereikia. Senolių medžių polajuose taip pat rekomenduojama lapus palikti. Didžiuose parkuose lapus planuojame palikti pokrūmiuose, o takus ir pievučių plotus sutvarkyti.

Lapų kiekiai rudenį išties įspūdingi. Vien iš Bernardinų sodo praėjusį rudenį buvo išvežta apie 14 sunkvežimių lapų. Tai išties milžiniški kiekiai, reikalaujantys didelių pastangų juos sutvarkyti. Optimizuojant darbą, kad viskas vyktų sklandžiai, greitai ir operatyviai, miestas į pagalbą pasitelkia oro pūstuvus, tiek akumuliatorinius, tiek benzininius. Ir visada laukia talkos!