Naujiena

Parkų takų priežiūra žiemos sezonu

2023 11 30

Dėl parkų specifiškumo takai miesto parkuose žiemos laikotarpiu prižiūrimi kitokia tvarka, nei šaligatviai mieste. Gamta pasineria į žiemos sąstingį ir, nors parkai atviri lankytojams, siekiant apsaugoti augalus ir gyvūnus, takuose stengiamasi nebarstyti druskos.

Esant nedideliam snygiui ir minusinei temperatūrai leidžiama ant takų iškritusį sniegą sutrypti. Susiformuoja kietas sniego dangos paviršius, kuriuo, kaip ir asfaltuota ar grunto danga, saugu vaikščioti. Sningant smarkiau takai valomi, bet nebarstomi, jei yra minusinė temperatūra. Tokiais takais ne tik patogu vaikščioti, bet ir čiuožti slidėmis ar vežti vaikus rogutėmis. Kai temperatūra tampa pliusinė, sniegas tirpsta, takai darosi slidūs, todėl yra barstomi smėliu ar smėlio-druskos mišiniu (ten, kur arti nėra augmenijos). Pirmiausiai barstomos slidžios įkalnės, o kur būtina – ir lygūs takai.

Centriniuose miesto parkuose – Bernardinų, Reformatų, Lukiškių ir kitur taikomas panašus takų priežiūros principas. Takai šiuose parkuose nebarstomi druskos mišiniu, kad nebūtų pakenkta parko medžiams ir kitiems augalams. Priklausomai nuo sniego intensyvumo takai valomi, slidžios vietos gali būti pabarstomos smėliu ar specialia smulkia skalda.

Vilniaus japoniškame sode išbandomas aplinkai draugiškas takų valymas. „Japonijoje vyrauja požiūris kuo mažiau kištis į natūralius gamtos procesus. Ieškant balanso tarp želdinių ir gyvūnų apsaugos ir patogumo lankytojams, išbandome visas takų valymo technikas. Vis dėlto kai kurie takai gali būti slidūs. Tačiau tiek Japoniškame sode, tiek gamtos takuose žiemą pėstieji turėtų būti atsargūs ir atidūs“, – kalbėjo VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ ekologė, kraštovaizdžio architektė Vaiva Marozienė.

Japoniškame sode takai valomi mechaniškai. Smėlio-druskos mišinys barstomas tik išskirtinai slidžiose vietose prie įėjimų. Sodo teritorijoje – tik ypatingai slidžiomis sąlygomis. Kadangi takai iš birios smulkios skaldelės, todėl jų valymo technologijos įpareigoja valyti specifiniu būdu. Sniegas nevalomas iki pat grunto, nes tuomet tikimybė nuvalyti ir skaldos sluoksnį. Paliekama 5 cm suspausto sniego danga, o viršutinis sluoksnis nuvalomas mechanizuotai.

Esant plikšalai, apledėjimui Japoniško sodo tiltelis dėl saugumo bus uždarytas. Ledą tirpdanti druska nebus barstoma, nes ištirpus ji patektų į tvenkinį ir kenktų žuvims. Dėl didelio tiltelio nuolydžio, nubyrėtų ir paprasta skalda. Tad ekstremaliomis situacijomis planuojama tiltelį uždaryti.

Viešosios įstaigos specialistai šią pasiteisinusią takų priežiūros praktiką taiko jau ne vienerius metus.