Naujiena

Natūralios pievos Vilniuje

2022 05 13

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Šiemet jau antri metai, kai Vilniaus mieste stipriai keičiasi požiūris į pievų šienavimą. Kadangi sostinėje yra išgirstamos ekspertų, dirbančių su pievomis, rekomendacijos, mieste daugėja žydinčių pievų. Be biologinės įvairovės saugojimo, ši darbų atlikimo kryptis naudinga ir iš grynai pragmatinių paskatų. Juk tose vietose, kur žmonės nevaikšto, pievų pjovimas ir perteklinis tvarkymas yra nereikalingas, taip pat ir daug kainuojantis nebūtinas darbas.

Dėl naujos tvarkos, dėl naujo šienavimo būdo, pasigirdo gyventojų nuogąstavimai, nerimas dėl miesto aplinkos. Kyla klausimų – ar miestas netaps apleistas, ar dėl erkių žaliosiose erdvėse bus saugu lankytis? Daugiausiai lankytojų Vilniuje sutraukia miesto parkai. Norėdamas nuraminti, kad šios teritorijos išliks prižiūrėtos ir taps tik gražesnės, informuoju apie Vilniaus miesto parkų šienavimo tvarką.

Bernardinų sode išlieka intensyviai šienaujamos visos labiausiai lankomos pievelės, išsidėsčiusios tarp medžių ir krūmų. Tai sukultūrintos pievos, susidedančios iš vejai skirtų augalų. Aukštesnė natūrali žolė paliekama Vilnelės šlaite.
Reformatų parke šiuo metu intensyviai šienaujama visa teritorija, bet yra manoma, jog ateityje senųjų kapinių zonos žolyną būtų galima papildyti žemaūgėmis gėlėmis, galbūt daugiametėmis saulutėmis (Bellis perennis).
Misionierių soduose, numatoma šienauti, kai žolė bus aukštesnė nei 10 centimetrų, čia yra žydinčių šlaitų ir pievelių. Barbakano kalnas, įvertinus teigiamą praėjusių metų patirtį, ir šiemet nebus šienaujamas.
Liuteronų sode, netoli Santuokų rūmų, palaikoma trumpa veja dėl dažnai vykstančių vestuvių ceremonijų. Gausiai klevais apaugusioje parko dalyje polajyje yra tamsu, todėl ištisinės gausios vejos nėra.

Naujai atgimusiame, viename gražiausių Vilniaus miesto parkų – Trakų Vokės dvare intensyviai šienaujama reprezentacinė, parterinė dalis. Miškingame parko plote žolė pjaunama palei takus, o po lajomis šienaujama neintensyviai. Už parko ribų esančiame lapuočių miške jokie šienavimai nevyksta. Trakų Vokės dvaro sodybos parke šienavimo intensyvumas darniai pereina nuo intensyvaus iki minimalaus. 

Vingio parke šienaujama pieva prieš estradą, kepsninių zona ir kitos gausiai lankomos vietos. Taip pat žolė pjaunama palei takus. Tai daroma, kad būtų sumažintas erkių plitimo pavojus, nes miške šių voragyvių yra gausu. Vis tik, palei Nerį ir pamiškėse gausu natūralių, žydinčių pievų, šios vietos nešienaujamos.
Ozo parke šienaujama gausiai, natūralūs paliekami tik šlaitai. Jomanto, Pasakų, Lūžių parkai labai miškingi, šiose teritorijose šienaujama tik palei takus. Neries senvagės parke šienaujamų plotų nedaug.
Naujose teritorijose – Žirmūnų, Naujininkų, Varnės, Pavilionių parkuose pievų tvarkymas įgauna naujus bruožus. Žirmūnuose žolė po ilgo laikotarpio bus pjaunama pirmą kartą. Kai kurios pievelės atkovojamos nuo krūmų. Ateityje planuojamas neintensyvus šienavimas mažiau lankomose vietose. Varnės parke ir Naujininkuose žolės plotai dideli. Planuojamas vėlyvas šienavimas, kai nužydės pievų augalai. Tai svarbi gamtotvarkos priemonė pievų ekosistemai. 

Vilniaus miesto parkuose teritorijos išlieka šienaujamos, bet ieškoma plotų, kuriuos puoštų žydinčios pievos. Tokiose teritorijose, kaip Naujininkai ir Varnė, džiaugiamės, jog esame turtingi pievų augmenija. Šalia žolinių augalų biologinės įvairovės visada gausu vabzdžių. Yra proga džiaugtis, kad parkuose gausėja laukinių gėlių. 

Vilniaus miesto savivaldybės straipsnis apie natūralias pievas mieste https://vilnius.lt/lt/2022/05/12/vietoje-masinio-sienavimo-vilnius-renkasi-veslias-pievas/.