Naujiena

Ką reiškia ženklas „Biologinės įvairovės namai“?

2024 01 04

Nuo šiol Vilniaus mieto parkuose galite aptikti žalią ženklą Biologinės įvairovės namai.

Ženklo paskirtis – atkreipti parkų lankytojų dėmesį į teritorijose taikomas įvairias biologinės įvairovės saugojimo priemones. Įprastai prižiūrimose teritorijose viskas sugrėbiama, visos šakos išvežamos, visi nuvirtę, nudžiūvę medžiai supjaustomi ir išvežami iš gamtos. Sukuriama labai tvarkinga aplinka, tačiau ji tinkama tik skurdžiai biologinei įvairovei. Parkuose, soduose, kiemuose – kur tik įmanoma, reikia išsaugoti elementus, kurie sukuria palankias sąlygas biologinei įvairovei.

Kai kurios priemonės visiems jau yra įprastos, pavyzdžiui įvairūs inkilai. Tačiau gamtai svarbūs ir kitokie, mažiau įprasti objektai – stambus nuvirtęs medžio stiebas, sukrauta žabų krūva, drevėtas medis. Tai yra tikrieji biologinės įvairovės namai, knibždantys paukščių, pelėnų, varliagyvių, vabzdžių, vėžiagyvių ir kt.  

Žirmūnų parke VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ specialistai išbandė šakų krovimą ir pynimą į tvoreles. Jau pirmais metais tarp žabų pastebėta apsigyvenusi dirvinė pelė. Tai graužikas, išsiskiriantis juoda juosta, einančia išilgai nugaros. Nereikia abejoti, kad tvorelėse lizdą gali sukti ir paukščiai – liepsnelės, karietaitės ir pečialindos.  

Ženklu Biologinės įvairovės namai norime parodyti, kad tokios priemonės yra veiksmingos ir gali būti taikomos labai plačiai – parkuose, soduose, kiemuose, miškuose ir kitose teritorijose.