Naujiena

Japoniško sodo beržas taps paukščių ir vabalų namais

2024 02 07

Vilniaus japoniškame sode, netoli tvenkinio augantis karpotasis beržas, nepaisant specialistų pastangų jį išgelbėti, neatlaikė ligų ir dėl saugumo teks jį šalinti.

Beržas sodo teritorijoje auga jau ne vienerius metus. Jo kamienas siekia 54 cm, medis yra saugotinas. Praėjusį pavasarį beržas labai atsargiai ir nenoriai vos sužaliavo, tačiau nebeišsilapojo. „Visą sezoną stebėjome šį medį, gal atsigaus. Tačiau dabar aiškiai matyti, kad medis nebegyvas, jo kamienas ardomas grybų. Kadangi beržas ypatingai trapus ir auga prie takelio, nėra saugu jį čia palikti, gali bet kada lūžti“, – kalbėjo ekologė, VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ kraštovaizdžio architektė Vaiva Marozienė.

Rudenį medį apžiūrėjo specialistai. Po ekspertizės aptikti paprastosios alksniabudės (lot. Schizophyllum commune) vaisiakūniai. Jie augti pradeda tik ant negyvos medienos.

Pašalintas saugotinas medis bus kompensuojamas naujais želdiniais, o dalis nupjauto medžio kamieno bus palikta tvenkinyje. Jis taps namais vabalams ar negyva mediena mintantiems organizmams, taip pat saugia vieta perėti vandens paukščiams. „Gamtoje nėra nieko atliekamo. Negyvybingas medis tampa maistu, namais, žaliava kitų namams. Taip didinama biologinė įvairovė. Mūsų prižiūrimuose parkuose paliekama ir nudžiūvusių medžių. Žinoma, jei jie yra prie takų, pasirūpiname, kad nelūžtų ir nekeltų pavojaus praeiviams“, – teigė V. Marozienė.

Beržą Vilniaus japoniškame sode planuojama nupjauti artimiausiu metu.