Naujiena

Brandžiais Vilniaus medžiais bus rūpinamasi labiau

2022 07 15

Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino brandžių ir senų medžių tvarkymo rekomendacijas. Viešosios įstaigos „Vilniaus miesto parkai“ arboristas Renaldas Žilinskas sako, kad įtvirtinus rekomendacijas, kuriomis turės vadovautis valdytojas ir statybos įmonės, senolių ir brandžių medžių priežiūra bus kokybiškesnė, sumažės nesusipratimų, kurių pasitaikydavo vykdant darbus mieste.

„Šios rekomendacijos parengtos siekiant dar labiau puoselėti sostinės augmeniją, kuri neretai nukenčia dėl įvairiausių rangos darbų. Seniausių medžių priežiūrą rangovams yra rekomenduojama skirstyti į keturis etapus. Ji prasidėtų surenkant informaciją apie aplinką, tuomet sutvarkant medžio lają, vėliau pasirūpinant šaknynu ir jo apsauga bei galiausiai atidžiai stebint jau sutvarkytą medį. Svarbu ir tai, kad medžius prižiūrėti galės tik profesionalūs ir kvalifikuoti arboristai. Tai reiškia, kad valdytojas turi reikalauti iš darbų vykdytojų, kad jie turėtų tokį specialistą ir tam numatytų atitinkamas lėšas“, – sako R. Žilinskas.

Pirmiausia valdytojas turės surinkti reikšmingą informaciją apie medžio ekosistemą ir aplinką. Tai apima ir jame gyvenančių gyvūnų, paukščių, vabzdžių ir kitų rūšių ištyrimą, dirvožemio, kuriame jis auga, analizę. Taip pat svarbu žinoti ir vyraujančių vėjų stiprumą bei kryptis, artimiausiu metu apylinkėse planuojamus kasimo, griovimo, statybos ar panašius darbus.

Antrasis etapas – brandaus medžio ir medžio senolio lajos ir aplinkos tvarkymo darbai pagal pirmame etape sudarytą priežiūros planą. Trečiasis etapas – augavietės ir brandaus medžio ar medžio senolio apsaugos priemonių įrengimas. Ketvirtas etapas: brandaus medžio ar medžio senolio būklės po atliktų priežiūros darbų stebėsena, atskirų elementų kontrolė ir pakeitimas, jeigu to reikia.

Visas straipsnis https://vilnius.lt/lt/2022/07/13/brandziais-vilniaus-medziais-bus-rupinamasi-labiau-statybos-imones-tures-atsizvelgti-i-savivaldybes-patvirtintas-rekomendacijas/