Naujiena

Ar verta rūpintis dėl lipčiaus?

2022 05 02

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Turbūt gamta iki galo patogi visiems gali būti tik atvirutėje. Nekalbu apie nežymią gamtos mėgėjų, entuziastų dalį. Daugelį gyventojų augalai erzina. Iš vienos pusės jie jų trokšta, iš kitos – vengia.

Šalia Jomanto parko naujuose daugiabučiuose įsikūrė naujakuriai. Gali būti, kad jų apsisprendimą apsigyventi būtent čia šiek tiek lėmė visai šalia augantis miškas. Pirmas įspūdis – miškas tai gražu. Neilgai pagyvenęs, ne vienas gyventojas į mane kreipiasi su įvairiais pasiūlymais miškui: mums medžiai auga per arti buto, prašome juos iškirsti; mums nepatinka miške augantys alksniai, norine, kad vietoj jų augtų pušys; mes nemėgstame krūmų – kam jų reikia, prašome krūmus iškirsti, o jų vietoje pasodinti rimtus, gerus medžius, žinoma, pirmiausia ąžuolus… Nauji gyventojai – seni žinomi nusiskundimai.

Dalį miesto gyventojų ėmė varginti liepos. Skundo esmė – nuo liepų vasarą varva lipčius, kuris aptaško švariai nuplautus automobilius. Lipčius – tai klampus cukringas skystis, susidaręs iš augalų syvų. Jį išskiria daugiausia amarai, pervirškinę augalų sultis. Lipčiumi minta drugiai, skruzdėlės, vapsvos. Amarai užkuria visą biologinį variklį. Tiesiogiai žmogui naudinga, kad bitės nešą medų, vadinamą lipčiaus medumi. Žinovai sako, jog šis gardėsis labai praturtintas mineralinėmis medžiagomis. Anot miesto bitininkystės eksperto Pauliaus Chockevičiaus, miesto medus yra švarus, nes čia nenaudojami pesticidai, herbicidai ir kitos agresyvios augalų priežiūros priemonės. Amarai mėgsta liepas labiau nei kitus medžius, nuo liepų vasarą varva lipčius. Bet ar dėl to liepa tikrai nebetinkamas medis augti mieste?

Ko gero, nerastume nei vieno medžio, kuris reikliam stebėtojui nekeltų vienokių ar kitokių nepatogumų. Pavyzdžiui, klevas rudenį paberia palyginti daugiau lapų, nei kiti medžiai. Tuopos pavasarį gatves apiberia savo žirginėliais. Beržai vargina astma sergančius žmones. Šermukšniai, gudobelės, obelys bei kriaušės barsto vaisius ant žemės. Pušų žiedadulkės vasaros pradžioje vėl padengia tų pačių automobilių langus geltonomis dulkėmis – žiedadulkėmis. Eglės, kadagiai ir kiti spygliuočiai prasti, nes badosi. Tai ką mieste galima sodinti, kad tai nieko nevargintų?

Grįžkime prie liepų. Anot bitininko Pauliaus, lipčius išsiskiria retai, tik esant ypatingoms oro sąlygoms. Lauke turi būti karšta ir drėgna – kaip atogrąžose. Vasarą taip pasitaiko retai, 1 ar 2 savaites. Dargi, liepos apskritai ne visada duoda lipčių.

Nemanau, kad lipčius yra reikšmingą žalą gyventojams darantis produktas. Abejoju, ar kur nors yra miestas, kus liepos būtų nepageidaujamos dėl lipčiaus. Norėčiau palinkėti kantrybės. Augalai yra labiau gražūs, labiau gydantys, nei kenksmingi. Tiesiog apie tai retai susimąstome.