Naujiena

Vingio parko priežiūra ir saugumas

2022 01 19

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Vingio parkas yra viena iš mėgstamiausių vilniečių gausiai lankomų žaliųjų miesto teritorijų. Didelis pušyno plotas, patogiai išdėstyti takai, patogi parko vieta ir dailus Neries vingis kviečia lankytis ir ilsėtis. Žali gamtos plotai retai būna patogūs savaime. Eilinio gyventojo poreikiams užtikrinti Vingio parkas, o labiausiai Vingio pušynas, yra nuolat prižiūrimas. Miško sanitarinę medžių būklę daugiausiai stebi ir valdo Vingio girininkija, o darbus, susijusius su patogios aplinkos lankytojams kūrimu, vykdo VšĮ „Vilniaus miesto parkai“.

Vienas dažniausių pastaruoju metu atliekamų darbų yra smulkių šakų tvarkymas. Praėjusiais metais miškai labai nukentėjo nuo sniegolaužų. Kai krenta ypač stiprus snygis ir lauke yra teigiama temperatūra, medžių šakos labai apsunksta. Pakilus vėjui jos greitai lūžta. Tam ypač neatsparios pušys. Per praėjusių metų žiemą tokių sniegolaužų pasitaikė neįprastai daug. Šio reiškinio padarinius VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ šalina ištisus metus.

Šio sezono žiema taip pat neleidžia ilsėtis. Gruodį buvo iškritę daug sniego, o sausio orų prognozė nuspėja permainingas oro sąlygas su sniegu, šlapdriba, lietumi, atlydžiais ir dažnai grįžtančiu šalčiu. Medžių šakelės vėl dažnai pasidengia ištisu ledo sluoksniu. Pušys apsunksta, pučiant vėjui trapios šakos plyšta, atitrūksta ir krenta ant žemės.

Tokia žiema ypač pavojinga. Galima paslysti ir susižeisti. Žinoma, didesnis sniego sluoksnis nuo takų yra valomas, slidžios dangos yra barstomos smėliu, kad tik niekas negriūtų. Vis dėlto, savo saugumo negalima patikėti kitiems, būtina ir patiems rūpintis savo sveikata. Kiekvienas turėtų suprasti, kad gali susiklostyti tokios oro sąlygos, kai visas miestas vienu metu pavirs čiuožykla. Neįmanoma vienu metu visko pabarstyti. Esant kritinėms oro sąlygoms, rekomenduojama atsisakyti nebūtinų pasivaikščiojimų. Esant būtinybei išeiti, saugumą gali užtikrinti ant batų uždedami metaliniai apkaustai. Ko gero šio daikto jums prireiks tik vieną kartą per metus, bet jis gali apsaugoti nuo nereikalingos traumos. Patikima atrama pėsčiajam taip pat gali būti kalnų arba šiaurietiško ėjimo lazdos.

Esant gūsingam vėjui miške vaikščioti yra pavojinga. Pastarųjų parų stiprūs vėjai Vingio parkui reikšmingos žalos nepadarė, nuvirto tik pavieniai medžiai. Vingio girininkijos girininkas Rimantas Gricius šiuo metu skaičiuoja nuvirtusius ir sausus, pavojingus medžius prie takų, ruošiasi sanitariniam kirtimui. Kiti sausi stori medžiai, esantys giliau miške, paliekami. Jie reikalingi paukščiams ir atlieka svarbų vaidmenį biologinės įvairovės užtikrinimui. 

Sausio 14 d. vėjas išvartė apie pusę hektaro miško mieste, šalia Valakupių paplūdimio. Medžiai lūžo per pusę. Baisu pagalvoti, kas galėjo nutikti, jei tuo metu miške būtų vaikščiojęs žmogus. Įdomiausia, jog kai kilo vėtra, daug kur miške galėjo susidaryti klaidingas įspūdis, kad jame būti yra saugu. Miškas geba mažinti vėją, todėl daro klaidingą saugumo įspūdį.

Miesto miške ilsėtis gera. Svarbu nepamiršti, jog tai gamtos dalis, kuri kartais būna pavojinga ir nuožmi.