MENIU

Pranešimai

Miško tvarkymo darbai Vingio parke 2021-01-08

Kiekvienais metais žiemos laikotarpiu Vingio parke yra atliekami miško tvarkymo darbai.
Ankstesniais metais buvo vykdomi kraštovaizdžio formavimo kirtimai, kurių metu buvo pjaunami tankiai suaugę menkaverčiai medžiai ir krūmai. Po šių kirtimų parkas tapo šviesesnis, labiau atvertos senosios pušys, sudarytos sąlygos augti vertingoms lapuočių medžių rūšims – ąžuolams, liepoms, klevams, uosiams. Pomiškis buvo formuojamas iš vertingesnių krūmų rūšių: ožekšnių, šeivamedžių, sausmedžių, kaulenių ir kitų krūmų. Visame parke buvo pjaunami uosialapiai klevai, kurie yra invaziniai augalai. Juos būtina naikinti visame mieste, kadangi tai yra parazitiniai augalai, kurie labai agresyviai plinta užimdami vietinių medžių augimvietes.
Vingio parke šalia takų ir kitose lankytojų aktyviai lankomose vietose išpjaunami išdžiūvę ar akivaizdų pavojų keliantys medžiai. Senos išdžiūvusios pušys esančios atokiau nuo takų paliekamos stovėti. Jos reikalingos paukščiams, įvairiems vabalams. Bioįvairovės tikslams paliekama ir daugiau negyvos medienos - tai dalis nugriuvusių senųjų pušų, į krūvas sukrauta mediena.
Šiais metais parke vykdomas iš kelmų atžėlusių uosialapių klevų atžalų naikinimas, retinami tankiau suaugusių guobų sąžalynai. Taip pat išpjaunami ir sutvarkomi išlūžę, žuvę ar visiškai nulinkę medeliai.
Pavasarį parke planuojama toliau sodinti pušis, egles, ąžuolus.

Vilnius – žaliausias miestas Europoje 2020-12-14

Pagal gruodžio 9 d. paskelbtą „Husqvarna“ miesto žaliosios erdvės indeksą (HUGSI) Vilnius yra žaliausias miestas Europoje ir trečiasis žaliausias miestas pasaulyje.
62 % viso Lietuvos sostinės ploto sudaro žaliosios zonos (be žemdirbystei skirtų plotų). HUGSI reitingas yra sudarytas iš 155 pasaulio miestų 60-yje šalių, kurių palydovinės nuotraukos išanalizuotos pasitelkiant kompiuterinės vizijos ir giliojo mokymosi technologijas. Atsižvelgiant į žalumos gausą, proporcijas, pasiskirstymą ir būklę nustatyta, kad net 49 % Vilniaus ploto užima medžiai, 12 % – pievos, 1 % – vandens telkiniai ir 37 % –pastatai, keliai, automobilių stovėjimo aikštelės ir kita.
Didmiesčiuose žaliąsias erdves vis dažniau keičia įvairūs statiniai ir kita infrastruktūra, todėl HUGSI leidžia pamatyti tikrąjį vaizdą skaičiais ir nustatyti žaliųjų zonų plotų miestuose pokytį bėgant laikui.
Miesto žaliosios erdvės indekso duomenimis, Vilniaus žalumos plotas nuo praėjusių metų paaugo 1,07% ir tai yra geriausias pozityvus pokytis tarp 30 žaliausių pasaulio miestų.
Žaliausius didmiesčius turinčiu regionu pripažintas Europos žemynas, kur miestuose fiksuota vidutiniškai 45% žalumos, tuo metu mažiausiai žalumos (29%) nustatyta Lotynų Amerikos bei Pietų ir Vakarų Azijos regionuose.

Daugiau informacijos ir visas straipsnis: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/zalias/vilnius-paskelbtas-zaliausiu-miestu-europoje-ir-treciu-pasaulyje-1007-1421770

Kalėdų miškas Vilniuje 2020-12-07

Vilniaus miesto savivaldybė kviečia vilniečius pasistengti iki pavasario išsaugoti gyvas kalėdines eglutes ir pasodinti jas specialiai kuriamame Kalėdų miške. Planuojama šią akciją organizuoti kasmet ir tokiu būdu išsaugoti bent dalį Kalėdų šventei vis paaukojamų žaliaskarių. Kalėdų miško kūrimui numatyta vieta – netoli Verkių rūmų, Verkių regioniniame parke.
„Tai gali tapti ir šeimos tradicija, ir edukacija vaikams, ir dovana miestui – kasmet vilniečiai nuperka tūkstančius vazoninių eglučių, kurių gyvavimas baigiasi po Naujųjų metų. Užduotis nėra lengva, bet rezultatas – Kalėdų miškas – atpirks pastangas, todėl kviečiu visus vilniečius pabandyti iki pavasario balkone ar lauke išsaugoti eglutę. O pavasarį ne tik pakviesime jas pasodinti, bet ir padėsime jums tai padaryti“, – teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Informaciją, kaip rūpintis eglute iki pavasario, rasite puslapyje https://vilnius.lt/lt/kaledumiskas/. Tiksli sodinimo data taip pat bus skelbiama šiame puslapyje.

Vilniuje prasidės japoniško sodo įrengimo darbai 2020-11-18

Vilniaus miesto savivaldybės administracija pasirašė statybos rangos darbų sutartį su bendrove „Eikos statyba“ dėl japoniško sodo įrengimo darbų Lvovo, Geležinio Vilko bei Linkmenų gatvių sankirtoje.
„Vilnius gausus parkų ir rekreacinių erdvių. Mieste jau yra nedidelis japoniško stiliaus sodas Antakalnyje, bet norime geriau atskleisti tokių parkų subtilybes ir sukurti japoniško stiliaus sodą Šnipiškėse. Šis rajonas tarsi perstatomas naujai, jame pastaraisiais metais atsiranda dešimtys tūkstančių kvadratinių metrų naujo gyvenamojo ploto. Sutvarkyta viešoji infrastruktūra didins teritorijos patrauklumą ir sukurs puikų akcentą visam miestui“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.
Pagal tradicinio japoniško sodo reikalavimus suplanuotas ir baigiamą įgyvendinti Neries senvagės projektą papildysiantis japoniškas sodas taps išskirtine kraštovaizdžio dalimi, praturtins jau sutvarkytą naujojo miesto centro Šnipiškėse viešųjų erdvių tinklą ir suteiks galimybę rajono gyventojams ir miesto svečiams pažinti įvairių tautų kraštovaizdžio tvarkymo tradicijas.
„Projekte numatyta suformuoti sodo reljefą ir želdynus, suplanuota krioklių įranga, kaskados ir jų dekoras, žuvų baseinas, bus įrengti pėsčiųjų takai bei tilteliai, automobilių parkavimo aikštelė, mažosios architektūros elementai. Be to,  bus sutvarkytas apšvietimas, vaikų žaidimo aikštelė. Iš viso bus atnaujinta apie 38 tūkst. kv. m ploto atvira erdvė“, – sakė statybų valdymo paslaugas šiame projekte teiksiančios bendrovės „Vilniaus vystymo kompanija“ direktorė Rasa Čeponytė.

Visas straipsnis https://vilnius.lt/lt/2020/11/13/vilniuje-netrukus-prasides-japonisko-sodo-irengimo-darbai/

Paskelbtas tarptautinis architektūrinis konkursas Sapiegų parko atnaujinimui 2020-10-27

Vilniaus miesto savivaldybės administracija paskelbė ilgai lauktą Sapiegų parko ir jo prieigų tvarkybos idėjos atvirą tarptautinį architektūrinį projekto konkursą. Konkurso būdu bus perkamos Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dalies projektavimo paslaugos.
Atviro konkurso tikslas – išrinkti tinkamiausius teritorijos projekto sprendinius, atitinkančius urbanistinius, architektūros, kraštovaizdžio ir funkcinius aspektus. Tai yra – rasti sprendimus, atgaivinančius reprezentacinę Sapiegų rezidencijos paskirtį, pritaikyti rūmus visuomeninei funkcijai, atkurti pažeistus kompozicinius ir funkcinius ryšius tarp rūmų, parko ir vienuolyno, atkurti parko erdvinę struktūrą, sunykusius apželdinimo ir dekoro elementus.
Tikimasi, kad architektūros idėjos konkurso dalyviai sugebės apjungti svarbiausius gamtos, kultūros, architektūros, paveldo viešuosius objektus ir juos tinkamai sutvarkant sukurti ekonomiškai, kultūriškai, estetiškai patrauklią miesto viešąją aplinką.
Taip pat tikimasi, kad Sapiegų rezidencijos parkas bus atkurtas kaip Lietuvos valstybės valstybingumo ženklas ir istorinis artefaktas ateities kartoms. Konkurso dalyviams nurodyta saugoti parko kultūros paveldo autentiškų elementų visumą. Turi būti saugoma visa, kas vertinga, restauruojami tik išsamiais tyrimais nustatyti istorinio parko elementai, nemėginant atkurti daugiau, nei tai yra įmanoma. Parkas po pertvarkymo neturėtų būti neatpažįstamas – visus parko pertvarkymus reikia suvokti kaip ilgesnės parko raidos programavimą. Svarbiausia – parkas turi būti patrauklus lankytojų rekreacijai, edukacijai ir esamo paveldo reprezentacijai.

Visas straipsnis https://vilnius.lt/lt/2020/10/27/sapiegu-parko-atnaujinimo-idejoms-tarptautinis-architekturos-konkursas/

Vilniečių iniciatyvos 2020-10-23

Ruduo – puikus metas sodinti medžius. VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ džiaugiasi, kad vis daugiau iniciatyvių žmonių ir įmonių prisideda prie žaliojo Vilniaus idėjos, sodina medžius ir skiria savo laiką gražinant aplinką.
Vilniaus Gedimino Rotary klubas jau penkerius metus Vilniui dovanoja medžius. Šiais metais Bernardinų sode pasodintas sidabrinis klevas.
Asociacija „Pilietinė investicija“ ir sodintojai Sigita A., Donatas A., Justinas V., Beata V., Donatas S., Rūta S., Vitalija N. spalio 17 d. Vingio parke pasodino 30 ąžuoliukų.

Labai laukiamos ir teritorijų tvarkymo iniciatyvos. Vasarą Vilniaus parkai sulaukė pagalbos iš Swedbank savanorių, kurie padėjo ravėti gėlynus. Atėjus rudeniui labai padeda mokyklos. Spalio mėnesį Bernardinų sode lapus padeda tvarkyti Vilniaus tarptautinės mokyklos mokiniai ir mokytojai.

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ mielai priima parkų tvarkymo, aplinkos gražinimo iniciatyvas. Kviečiame susisiekti el.p. info@vilniausparkai.lt arba tel. (8 5) 261 1037.

Bendruomenei atvertas Senvagės slėnio kraštovaizdis 2020-10-19

Ilgą laiką apleista buvusi Neries senvagės slėnio teritorija Šnipiškėse baigiama tvarkyti – greitu metu šioje vietoje gyventojai galės kokybiškai leisti laisvalaikį. Neries senvagės slėnį vilniečiai galės pasiekti per visą parką besidriekiančiais jau įrengtais dviračių ir pėsčiųjų takais iš Linkmenų ir Ozo gatvių. Leidžiantis taku nuo Ozo gatvės bus galima grožėtis netikėtais panoraminiais vaizdais. Šiuo metu vyksta baigiamieji darbai – baigiami žymėti dviračių takai, formuojamas lygus žemės paviršius, želdinama veja, atliekami papildomi medžių genėjimo darbai. Ežerėlių pakrantėse dar laukia keletas darbų – artimiausiu metu planuojami krantų lyginimo ir apželdinimo darbai, kurie galutinai bus baigti pavasarį.
„Šis parkas labai svarbi jungiančioji miesto dalis – Senvagės slėnio želdynas taps jungtimi tarp Ozo parko gyvenamojo rajono ir centrinės miesto dalies. Parke įrengtais pėsčiųjų ir dviračių takais gyventojai galės greitai ir ekologiškai pasiekti miesto centrą, o tai – mūsų prioritetas. Kartu parkas ir visa jo rekreacinė infrastruktūra skirta greta besikuriančio gyvenamojo kvartalo gyventojams, dar viena jauki erdvė laisvalaikiui vos išėjus iš namų“, – apie naują projektą pasakojo vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis.

Visas straipsnis https://vilnius.lt/lt/2020/10/16/transporto-aiksteles-vietoje-bendruomenei-atvertas-senvages-slenio-krastovaizdis/

Vilniečiai asmenines ir įmonių šventes įamžina sodinukais 2020-10-12

Rudeninis medžių sodinimas Vilniuje – pačiame įkarštyje. Pralaukus kaitrią vasarą, medeliais apsodinamos anksčiau daugiabučių kiemuose įrengtos žaliosios salelės, naujais sodinukais pildomos gatvių alėjos, kartu vykdomi ir miestiečių prašymai. Rudens pradžioje Vilniaus miesto savivaldybės želdynų specialistai buvo suskaičiavę apie pusšimtį gyventojų ir įmonių užklausų  – artėjant parankiausiam medžių sodinimo laikui, vilniečiai domėjosi galimybėmis pasodinti jų už savo lėšas, pačių pageidaujamose ar miestui parankiose vietose, siūlė vietas, kur tuo turėtų pasirūpinti savivaldybė, prisidėti prie miesto apželdinimo nori ir įmonės.
„Ir pavieniai gyventojai, ir įmonės kreipdamiesi dėl medžių sodinimo dažniausiai nori to paties – įprasminti savo šventes, sukaktis“, – sakė Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėja želdynų klausimais Giedrė Čeponytė. Miestelėnai įprastai tam tikslui renkasi ąžuoliukus, įmonėms patrauklus ir įvairesnis apželdinimas. 
Jei žmogus medį sodina savo lėšomis ir pastangomis, įprastai tariamasi ir dėl to, kad trejus metus jį pats ir prižiūrės. Tiesa, įprastai tie medeliai sužaliuoja ne centrinėje miesto dalyje, ne pagrindinėse viešosiose erdvėse, o periferinėse zonose. Savivaldybės želdynų specialistai rekomenduoja iniciatoriams medelius sodinti arti gyvenamosios vietos, kad patiems vėliau vis „užkliūtų“ akis, tad jaustųsi moralinė atsakomybė, o pasirūpinti sodinukais būtų patogu. Po trejų metų medis jau būna sustiprėjęs ir gali apsieiti be intensyvios priežiūros.
Iš žaliąją aplinką vertinančių vilniečių savivaldybė gauna ir prašymų pasodinti medelius vietoj nunykusių. Tuo rūpinasi ir patys želdynų specialistai, bet iš gyventojų gauta informacija padeda susidėlioti prioritetus.
Visi turintieji idėjų dėl miesto želdinimo kviečiami rašyti bendruoju paštu savivaldybe@vilnius.lt, kur specialistai nukreips tiksliau. „Tokiais atvejais įprastai pirmiausia susisiekiama su klausėjais, perklausiami jų pageidavimai dėl vietos ar medžio rūšies, aiškinamasi dėl sklypo priklausomumo – ar jis miesto, ar privačioje nuosavybės sklype – atsakymai turi būti tikslūs, kad medis po kelerių metų neatsirastų kokios nors miesto plėtros projekto epicentre“, – komentavo G. Čeponytė.

Visas straipsnis https://vilnius.lt/lt/2020/10/12/zaliasis-vilnius-asmenines-ir-imoniu-sventes-miestieciai-iamzina-sodinukais/Vilnius imasi žaliųjų alėjų: brandūs medžiai verti didesnio rūpesčio 2020-10-06
Valyti orą, saugoti nuo triukšmo ir automobilių kaimynystės bei tiesiog puošti miestą – sostinės medžių alėjų „užduotys“ šiandien tokios pat, kaip prieš 50 ar 70 metų, kai dauguma jų buvo pasodintos, bet vykdyti jas vis sunkiau – miesto želdiniai sensta kur kas greičiau nei augantieji natūralioje aplinkoje. Tad stengdamiesi pratęsti alėjų gyvenimą ir misiją, savivaldybės specialistai pradėjo didelius jų regeneravimo darbus.
„Jei norime, kad brandžiais medžiais džiaugtųsi ir mūsų vaikai, miesto želdynų atnaujinimas turi būti nuoseklus ir nuolatinis“, – sakė Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėja želdynų ir kraštovaizdžio klausimais Giedrė Čeponytė.
Pasak patarėjos, darbai suplanuoti keliomis kryptimis: alėjos bus atnaujinamos vietoj nudžiūvusių, sunykusių ar dėl įvairių priežasčių iškirstų pasodinant naujų želdinių, be to, bus gerinamos sąlygos tebegyvuojantiems brandiems medžiams. Šalia šių darbų bus nuosekliai laikomasi plano, kad vykdant miesto plėtrą ir tiesiant naujas gatves medžių alėjų įrengimas būtų neginčytinas standartas, o tai įgyvendinant būtų iš anksto galvojama apie augimvietės gerinimą ir šaknų apsaugą.
„Gatvės, kurios gali ir turi tapti alėjomis, numatytos ir Vilniaus bendrajame plane, – sakė G. Čeponytė. – Tai turi būti zonos, kuriose šešėlį labiau kuria ne pastatai, o medžiai, kartu sukuriantys ir aiškią žalią skiriamąją juostą tarp važiuojamosios dalies ir namų fasadų.“
Šiandien mieste galima rasti alėjų, kuriose šalia keturių žaliuojančių medžių yra trys skylės, nes ilgus metus buvo įprasta nudžiūvusių medžių vietas uždengti plytelėmis. „Pradėjome atsekinėti tas „išmuštų dantų“ vietas ir sodinsime ten medelius. Beje – didesnius, nei buvo sodinta prieš tą pusšimtį ir daugiau metų. Nuostata yra, kad jie būtų maždaug 5 metrų aukščio, ne mažesnio nei 8–10 cm kamieno skersmens, tai yra apie 14 metų amžiaus, su suformuotu šaknų gumulu ir daugybe kapiliarinių šaknų, kurios medžiui palengvina užsikabinimą ir prigijimą“, – pasakojo G. Čeponytė.
Pasak specialistės, nereikia bijoti to, kad vienoje alėjoje bus skirtingo amžiaus medžiai – užtenka to, kad bus sodinama ta pati rūšis. Vis dėlto alėjų atnaujinimas suteikia galimybę parinkti ir labiau miestui tinkamas medžių porūšius – pavyzdžiui, sodinti ne mažalapes, o didžialapes, amarų mažiau mėgstamas liepas, rinktis kompaktišką lają turinčias rūšis – galvojant apie tai, kad turi matytis kelio ženklai, kad neturi būti kliudomas troleibusų kontaktinis tinklas ir kt.
Sodinant naujuosius medelius rūpinamasi sukurti jiems maksimaliai gerą augimvietę kuo ilgesniam laikotarpiui. Mechaninio ar juolab automatinio laistymo sistemų įrengti miestas neišgali, bet įprastai įvedama kiauryminė žarna, kurios vienas galas lieka žemės paviršiuje ir per ją dvejus ar trejus metus sodinukas yra ir laistomas, ir tręšiamas – kaip tik tie pirmieji keleri metai yra kritiniai, svarbiausi medelio sutvirtėjimui.
 
Fejerverkų festivalis „Vilniaus fejerija“ Vingio parke 2020-09-16

Rugsėjo 19 d. vilniečių ir miesto svečių laukia Vingio parke vyksiantis tarptautinis fejerverkų festivalis „Vilniaus fejerija“. Vyks pirotechnikos komandų iš užsienio konkursiniai pasirodymai, o vakaro kulminacijoje – muzikinis lazerių, šviesų, projekcijų, ugnies ir fejerverkų šou. Renginio dieną numatomi eismo ribojimai, ilgiau kursuos pagrindinių viešojo transporto maršrutų autobusai ir troleibusai, greitųjų maršrutų autobusai, pratęsus jų kursavimo laiką, stos visose maršrutų stotelėse.
Primenama rūpintis savimi ir aplinkiniais, laikytis visų saugumo reikalavimų renginiuose ir kitose erdvėse – dėvėti kaukes, laikytis saugaus atstumo, dezinfekuotis rankas, jei jaučiate peršalimo simptomus – likti namuose.

Rugsėjo 19 d. numatomi šie eismo ribojimai:

  • nuo 14 iki 23.45 val. bus draudžiamas transporto eismas (išskyrus asmenis, turinčius organizatorių leidimus įvažiuoti į teritoriją) Vingio parke nuo įvažiuojamojo kelio iš M. K. Čiurlionio gatvės ir Geležinio Vilko gatvės pusės iki kavinės „Lakštingala“.
  • nuo 18 iki 23.45 val. Birutės gatvėje nuo  J. I. Kraševskio gatvės link S. Moniuškos gatvės bus įvestas vienpusis eismas.

Daugiau informacijos apie kelionę į festivalį viešuoju transportu https://vilnius.lt/lt/2020/09/15/vilniaus-fejerija-kokie-eismo-ribojimai-ir-kaip-vykti-viesuoju-transportu/