MENIU

Biologinė įvairovė Ozo parke

Didelė augalų įvairovė šiame Ozo parko plote rodo besiformuojančią augalų bendriją bei neseniai vykusius intensyvius žemės kasimo darbus.

Paprastasis ežeinis (Echium vulgare), bekvapis šunramunis (Tripleurospermum perforatum), baltažiedis ir geltonžiedis barkūnai (Melilotus albus; M. officinalis)auga pakelių šlaituose ir kitokiame eroduotame dirvožemyje – šie augalai pirmieji „užkariauja“ iškastus nederlingus paviršius. Subrandinę ir išbarstę sėklas bei pagerinę dirvožemį, jie užleidžia vietą labiau konkurencingoms rūšims. Laikui bėgant įsivyrauja daugiamečiai pievų augalai: dirvinė buožainė (Knautia arvensis), geltonžiedė liucerna (Medicago falcata),baltasis ir raudonasis dobilai (Trifolium repens; T. pratense), siauralapis ir plaukuotasis gysločiai (Plantago lanceolata; P. media), mėlynžiedis vikis (Vicia cracca), pievinis pelėžirnis (Lathyrus pratensis), įvairios varpinės žolės. Tokioje pievoje galėsime stebėti ne tik žydinčias gėles, bet ir įvairiausius vabzdžius: nuo mažiausių skruzdžių iki gražuolių drugių ir laumžirgių. Jeigu po ją nebraidysim ir „neganysim“ savo keturkojų draugų, galėsime tikėtis ir ant žemės perinčių paukščių.

Vienąkart per metus tokią pievą nušienavę, ne tik ją išsaugosime, bet ir mažiausiomis darbo sąnaudomis turėsime nuostabią biologinę įvairovę. Visai nešienauti nepavyks, nes tuomet ims augti vėjo bei paukščių „pasėti“ medžiai ir krūmai, primindami, kad gyvename miškų zonoje...

Jei nupjausime žydinčius ir sėklų nesubrandinusius augalus, jie greitai išnyks. Išliks tik tokiai priežiūrai atsparios varpinės žolės. Turėsime veją, patogią vaikščioti ar gulėti. Tačiau tai bus tik žalia dykuma, visiškai netinkanti žydinčių pievų gyventojams.

O gal šiuo atveju įmanoma turėti viską? Skirtingai tvarkydami atskirus plotus, galėsime patogiai įsitaisyti ant vejos ir čia pat stebėti ryškiaspalvę pievą.  Arba užsimerkti ir klausytis, kaip virš dobilo dūzgia kamanė.

Paruošė botanikė Andžela Kriaučiūnienė

ozoparkas

Medžiaga pamokai apie biologinę įvairovę Ozo parke:

Ozo parko biologinės įvairovės pamokos planas
Ozo parko biologinės įvairovės pamokos užduotis (1)
Ozo parko biologinės įvairovės pamokos užduotis (2)