MENIU

Biologinė įvairovė Misionierių soduose

SVETIMŽEMIŲ AUGALŲ KARALYSTĖ (Misionierių sodų Kūdrų parko dalyje)

Svetimžemiais laikomi augalai, aptinkami geografinėje vietovėje, kurioje jie savaime neauga. Jie atkeliauja atsitiktinai arba įveisiami tikslingai (introdukuojami) kaip dekoratyviniai, maistiniai, vaistiniai, pašariniai ar techniniai augalai. Kai kurie iš jų ima nekontroliuojamai plisti gamtoje, tapdami invazinėmis rūšimis ir keldami įvairias problemas. Artimiausioje aplinkoje matome keletą tokių augalų:

Kanadinė rykštenė (Solidago canadensis) - kilusi iš Šiaurės Amerikos, bitininkų vertinama dėl gausių, nektaringų iki vėlyvo rudens žydinčių žiedų, turinti vaistinių savybių, naudota siūlų ir audinių dažymui. Stambūs ryškūs žiedynai labai tinka puokštėms, todėl rykštenė yra auginama gėlių darželiuose. Visiškai nereikli dirvai, todėl „pabėgusi“ iš darželių sėjasi ir plinta pakelėse, nedirbamose žemėse, užimdama ištisus laukus.

Bitinė sprigė (Impatiens glandulifera) – kilusi iš Centrinės Azijos, įvežta dėl daug nektaro turinčių dekoratyvių žiedų.

Topinambas (Helianthus tuberosus)- kilęs iš Šiaurės Amerikos, plačiai naudotas kaip maistinis, pašarinis ir techninis augalas (alkoholio ir fruktozės gamybai). Ypatingai vertinamas dėl vaistinių savybių, gydantis daugybę sunkių ligų (net cukraligę ir leukemiją), valantis ir stiprinantis organizmą.

Dėl išvardintų savybių visi minėti augalai neabejotinai verti vietos mūsų soduose, daržuose ar darželiuose, tačiau akivaizdu, kad gamtoje jiems ne vieta. Būdami aukšti ir sudarydami tankius sąžalynus, šie augalai greitai nukonkuruoja šimtus smulkesnių vietinių augalų, palaipsniui juos visiškai išstumdami. Šitaip sparčiai mažėja vietos biologinė įvairovė, nes mūsų augalai ne mažiau vertingi ir dekoratyvūs, be to – „savi“ (t. y. gyvybiškai būtini) su jais susijusiems vabzdžiams, paukščiams, žinduoliams. Netekę įprastos gyvenimo aplinkos ir maisto, jie išnyks drauge su augalais.

Todėl sumanę praturtinti gamtą ryškiu egzotišku akcentu, pagalvokime ne tik apie tai, ką įgysime, bet ir apie tai, ką galime prarasti.

Paruošė botanikė Andžela Kriaučiūnienė

misionieriai_botanine_iv

Medžiaga pamokai apie svetimžemių augalų biologinę įvairovę Misionierių soduose:

Misionierių sodų biologinės įvairovės pamokos planas
Misionierių sodų stebėjimo lapas
Pasaulio žemėlapis užduočiai atlikti
Misionierių sodų kryžiažodis