Naujiena

Vilniuje medžiai sodinami įvairiausiomis progomis

2022 04 26

VšĮ „ Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Šių metų balandį augalų sodinimo darbai Vilniaus mieste įsibėgėjo. Medžiai ir krūmai gatvėse ir parkuose atsiranda įvairiausiomis progomis. 

Balandžio 21 dieną viešosios įstaigos „Vilniaus miesto parkai“ kolektyvas želdino M. K. Čiurlinio gatvę ties savo biuru. Nors organizacija dirba visame mieste, principas, kad kiekvienas turi parodyti dėmesį ir savo artimiausiai aplinkai, yra teisingas. Kolektyvas sodino krūmus – lanksvas ir stefanandras po liepomis palei šaligatvį ir beržą. Nudžiūvusio ir lūžusio medžio vietoje jau auga naujas berželis.

Kurį laiką krūmų vertė ir jų nauda miestui buvo pamiršta. Šiandien šie žemi augalai grįžta į gatves. Jie atlieka originalias funkcijas – formuoja natūralius atitvarus nuo važiuojamosios kelio dalies, kaip fizinis barjeras stabdo dulkes. Pasodintos lanksvos ir stefanandros žydės, todėl kurs jaukią atmosferą gatvėje. Vilnius ne tik žaliuoja, bet ir ima žydėti. Želdinimo idėja kilo Vilniaus miesto parkų kraštovaizdžio architektei Dovilei Ivanauskienei. Anot jos, mieste, o taip pat ir M. K. Čiurlionio gatvėje, yra ir daugiau vietų, kur bendruomenės ir verslai gali prisidėti prie miesto tvarkymo konkrečiais želdinimo darbais. 

Balandžio 23 dieną AB „Energijos skirstymo operatorius“ Vingio parke pasodino keletą tūkstančių medelių, daugiausia eglių, taip pat pušų ir ąžuolų. Dovana miestui skirta atsižvelgiant į tai, kiek organizacija sugebėjo sutaupyti elektros energijos. Sutaupyta elektros energija virsta mišku Vilniui. Anot bendrovės ryšių su visuomene projektų vadovo Pauliaus Kalmanto, ESO darbuotojai ne tik stebėjo aplinką ir savo veiksmus (ar nepamiršta išjungti apšvietimo, kompiuterių, ar reikia tiek daug elektrinių arbatinukų ir pan.), bet taip pat dar kartą įsitikino, kaip svarbu kokybiškai rinkti duomenis ir juos analizuoti. Taip galima priimti sprendimus, kurie leidžia nešvaistyti energijos ir sutaupyti. VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ direktoriaus Laisvūno Budėno nuomone pasodinti medžiai palei Geležinio Vilko gatvę bus naudinga triukšmą ir taršą sulaikanti apsauginė juosta.

Balandžio 24 dieną Čiunės Sugiharos sakurų sode prie Upės gatvės buvo sodinamos sakuros. Jų žydėjimas ypač laukiamas reiškinys visoje šalyje, liudijantis tuoj pražysiantį pavasarį. Šio sodo išsaugojimu rūpinasi Vilniaus miesto savivaldybė, VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ bei VšĮ „Baltijos vėjai“. Prie augalų priežiūros organizacija prisideda nuo 2020 metų. Įstaigai talkina Kęstutis Ptakauskas – Lietuvos bonsai asociacijos prezidentas. VšĮ „Baltijos vėjai“ direktorė Augusta Jusionytė pasakoja, kad pernai sode buvo pasodinta 17, o šiemet – 20 sakurų. Medžius miestui dovanoja įvairūs fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie dažnai nori išlikti neįvardinti. Anot Augustos, jai malonu rūpintis sakurų sodu, nes tai viena gražiausių, viena labiausiai fotografuojamų vietų Vilniuje. Šiemet viena sakura buvo pasodinta karo Ukrainoje aukoms atminti.