Naujiena

Atlikti pirmi darbai Žirmūnų parke

2022 02 09

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Šių metų sausio mėnesį VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ kartu su rangovu UAB „Girion“ pradėjo Žirmūnų parko šiaurinės dalies tvarkymo darbus. Tam tikri medžių priežiūros darbai jau baigti. 

Reikšmingo dėmesio sulaukė apleistas sodas. Vaismedžių polajis išvalytas nuo dalies savaiminukų, kurie jau buvo pradėję stelbti kriaušes ir obelis. Žydintys, kvepiantys, vaisius duodantys augalai, tokie kaip ožekšniai, ievos, erškėtrožės, lazdynai palikti augti. Tikimasi, kad gavę daugiau šviesos krūmai gausiai sužydės ir suvešės. 

Obelims atliktas neintensyvus, seniems vaismedžiams taikomas genėjimas. Ne visos sausos vaismedžių šakos buvo nupjautos. Šioje jautrioje teritorijoje į obelis iš dalies žiūrime kaip į gamtos dalį. Nudžiūvusios stambios vaismedžių šakos yra vadinamos gyvastinga mediena, kuri svarbi ekosistemoms. „Girion“ specialistai daugelį pjūvių padailino vadinamomis „karūnomis“. Tai lūžio imitavimas, suteikiantis senam medžiui natūralumo ir grožio. Kai kur iš obelų suformuotos gyvosios skulptūros. 

Tikimės, kad neintensyvus genėjimas pavasarį iššauks gausų obelų ir kriaušių žydėjimą. Mažo intensyvumo lajos retinimas taip pat leidžia išvengti vilkūglių šuolio, nes tai yra nepageidautinas reiškinys. Bendrai, pirmas prisilietimas prie senų medžių, šiuo atveju obelų ir kriaušių, visada turi būti labai atsargus. 

Raudonojo ąžuolo giraitėje dirbta tik mažame plote. Atlikta silpniausių medelių atranka, apatinių šakelių genėjimas. 

Klevyne buvo tvarkomos pavojingos sausos šakos, atlikta krūmų atranka. „Girion“ iš nulinkusių ievų kūrybiškai suformavo vadinamąją medžių arką. Visos klevyne susidariusios medžių atliekos buvo sumaltos į skiedras ir paskleistos vietoje. Dalis nuvirtusių medžių palikta gulėti kaip gamtos elementas. Iš paliktų rąstelių planuojama krauti biologinės įvairovės rietuves.

Kitame etape planuojama pašalinti pusiau lūžusius medžius – pagrinde blindes. Sprendžiama apie vieno stambaus, bet labai pavojingo ir galinčio lūžti klevo būklę. Situaciją padeda vertinti arboristas, svarstomos galimybės medį išsaugoti. Žirmūnų parke po genėjimų surinktos dar ne visos šakos. Dalis jų bus panaudota originalių tvorelių pynimui.

Teritorijoje aptiktos nelegalios naminių gyvūnėlių kapinės. Gyventojų prašome parke augintinių nelaidoti. Informuojame, kad Vilniuje yra legaliai veikiančios gyvūnų kapinės tarp Lentvario ir Liudvinavo gyvenviečių, netoli VĮ „Regitra“.

Žirmūnų parko tvarkymo darbai dar nebaigti, todėl prašome gyventojų kantrybės. Etapais atnaujinama teritorija bus pritaikyta žmogaus poreikiams ir atskleis gamtos vertybes.

 

Viešoji įstaiga „Vilniaus miesto parkai“ taip pat ieško darbuotojo aplinkos tvarkytojo-sodininko pareigoms Žirmūnų parke. Susidomėjusius kviečiame susisiekti telefonu 852611037 arba 862293088.